Wspomnienie o śp.o.Romualdzie Dobrzyńskim CP

WSPOMNIENIE O ŚP. OJCU
ROMUALDZIE DOBRZYŃSKIM CP

o.Romuald  Copy

Wspólnota Ojców Męki Jezus Chrystusa (pasjonistów), przeniknięta wiarą w zbawczą moc Krzyża Chrystusowego, powiadamia, że w niedzielę 12 sierpnia 2018 r. w naszym Domu Zakonnym w Łodzi zmarł o. Romuald Dobrzyński CP.

DSC 6643 2

Odszedł On do Domu Ojca w w 87. roku życia, 67. roku życia zakonnego i 61. roku kapłaństwa. Zmarł spokojnie we śnie w godzinie Apelu Jasnogórskiego. 

DSC 6635

Można więc ufać, że przez próg życia doczesnego i wiecznego poprowadziła śp. o. Romualda sama Maryja, której zmarły pasjonista był zawierzony od początku swej zakonnej drogi, poczynając od otrzymanego w Zgromadzeniu Pasjonistów imienia - Romuald od Matki Bożej Bolesnej. Zatem patronka naszej parafii, w której o. Dobrzyński posługiwał przez ostatnie 34 lata swego życia była blisko Niego aż do końca...

Romuald 29

Ojciec Romuald urodził się 8 kwietnia 1931 r. jako syn Franciszka i Marii w Szreńsku koło Mławy w ówczesnym woj. warszawskim i diecezji płockiej. Na Chrzcie Świętym otrzymał imię Ignacy. W latach młodzieńczych uczęszczał do Niższego Seminarium Duchownego prowadzonego przez pasjonistów w Przasnyszu.

Romuald 18

Po ukończeniu szkoły i 18. roku życia Ignacy Dobrzyński wstąpił do Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa, otrzymując w nim imię Romuald od Matki Bożej Bolesnej. Pierwsze śluby zakonne złożył w Sadowiu dnia 4 września 1951 r., natomiast Święcenia Kapłańskie przyjął 2 lutego 1957 r. w Przasnyszu.

Romuald 22

Po święceniach, w latach 1957-1984, o. Romuald posługiwał w klasztorze w Przasnyszu. Był długoletnim kapelanem szpitala miejskiego w Przasnyszu. Już wtedy dał się poznać jako ceniony duszpasterz chorych i spowiednik.

Romuald 16 

Ten szczególny rys zakonnej drogi śp. o. Dobrzyńskiego widoczny był także w kolejnych latach Jego kapłaństwa. Od 1984 r. przynależał On do łódzkiej wspólnoty pasjonistów i posługiwał w Parafii pw. Matki Bożej Bolesnej jako duszpasterz parafialny, niestrudzony spowiednik oraz pocieszyciel chorych i strapionych. Był wieloletnim duszpasterzem chorych, których nawiedzał w I piątki miesiąca zarówno w szpitalach, jak i w domach. Swoją cichą i pokorną, a jednocześnie pogodną i wrażliwą na bliźnich posługą zaskarbił sobie wdzięczną pamięć parafian i osób, które z Nim się zetknęły.

 Romuald 14

Potwierdzeniem tego mogą być wpisy internautów pod informacją o śmierci o. Romualda, które przykładowo przytaczamy:
- "Wielokrotnie korzystałem z Jego posługi w konfesjonale w Sakramencie Spowiedzi-Sakramencie Uzdrowienia i NIGDY nie upodlił mnie,ale ZAWSZE podniósł,pocieszył,doradził. I ZAWSZE w niepojętej cierpliwości".

Romuald 20

- "Wielka strata, bardzo dobry kapłan, spowiednik, ojciec duchowy. Zawsze dostępny dla chorych. Dziękuję ci Ojcze, za każdy pierwszy piątek miesiąca i możliwość przyjmowania Komuni Świętej dla każdego chorego w sposób szczególny mojej śp. Babci."

Romuald 31

- "Dziękuję Ci Ojcze, za Twoją pogodę ducha, za posługę kapłańską, za każdą łaskę, jaka spłynęła dzięki Tobie na moich bliskich! Dziękuję za wizyty w pierwsze piątki miesiąca."

Romuald 26

- "Zawsze uśmiechnięty radosny, przyjaźnie nastawiony do ludzi. Boży kapłan. Wzorowy spowiednik. Zawsze miał czas w konfesjonale. Potrzeba takich kapłanów na całym świecie."

 Romuald 25

Uroczystości pogrzebowe śp. o. Romualda Dobrzyńskiego z bardzo licznym udziałem duchowieństwa i wiernych odbyły się w piątek 17 sierpnia 2018 r. Rozpoczęły się one wprowadzeniem do świątyni trumny z ciałem śp. o. Romualda i czuwaniem modlitewnym.

 DSC 6641

Następnie sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem łódzkiego biskupa pomocniczego ks. bpa Marka Marczaka, podczas której homilię wygłosił prowincjał pasjonistów o. Łukasz Andrzejewski CP ze wzruszeniem wspominający osobę Zmarłego i jego rolę w tym, że o.Łukasz zostal pasjonistą.

DSC 6633

Po Mszy św. laudacje ku czci Zmarłego wygłosili: wikariusz naszej parafii o. Hieronim Skrzypek CP (który m.in. wspominał trudne czasy budowy świątyni i cierpliwe znoszenie tych trudów przez o.Romualda oraz niezwykle spokojne i z nieznikającym z ust uśmiechem znoszenie przez Zmarłego cierpień ostatnich miesięcy życia) oraz kończący swoją kadencję proboszcza o. Artur Kiliszek CP (który szczególnie podkreślał łagodną, pogodną i otwartą na ludzi posługę o.Romualda oraz pokorne i radosne przeżywanie swej starości, a także dziękował przy okazji wszystkim osobom świeckim i zakonnym zaangażowanym przez wiele miesięcy w opiekę nad niemogącym samodzielnie egzystować o.Romualdem).

DSC 6653 

Po liturgii eucharystycznej nastąpiło złożenie ciała śp. o. Romualda do grobowca Zgromadzenia Pasjonistów na cmentarzu pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (Łódź, ul. Szczecińska 96/100).

 DSC 6658

Dziękujemy wiernym za bardzo liczny udział w uroczystościach pogrzebowych!

 DSC 6751

Na koniec przypominamy fragment tekstu z pamiątkowego obrazka, jaki został wydany z racji 60-lecia kapłaństwa świętowanego przez o. Romualda w 2017 roku:

Życia zakonne i kapłańskie o. Romualda odwzorowuje niektóre myśli założyciela Zgromadzenia Pasjonistów św. Pawła od Krzyża (1691 - 1775):
- Bądź posłuszny woli Bożej. Pozwól Bogu, aby wrósł w ciebie. Niech całe twoje życie będzie przez Chrystusa hymnem modlitwy.

 Romuald 35

- Męka Jezusa jest całkowicie dziełem Miłości. Nigdy nie powinieneś stracić tego z oczu.

Romuald 10 

- Nie ma innej drogi naszego wzrostu w kontaktach z Bogiem niż wypełnienie zadań, jakich Bóg od nas wymaga, zwłaszcza w chwilach (...) cierpienia, w których On jest wzmocnieniem nas samych.

 Romuald 34

- Kochaj swego brata w Bogu. Kochaj Boga w Twoim bracie. Dziel się z innymi: bądź z nimi w cierpieniach, w radościach, w ich nadziejach. (...) Niech wszystkie stworzenia prowadzą ciebie do Miłości Boga.

Romuald 12 

- Idź przed twym Bogiem w pokorze, prostocie i pokoju.

Romuald 27 

- Bóg kocha tych, którzy stają się jak dzieci; jest to po to, aby na nich objawił swoje cuda.

Romuald 13 

- Czyż nie jest naszym obowiązkiem dziękować Bogu za Jego dary?

IMG 9954

Zachęcamy wszystkich, którzy spotkali na drodze życia śp. Ojca Romualda Dobrzyńskiego, by przesyłali swoje wspomnienie - świadectwo, korzystając z formuły "Komentarza" (na dole strony - jest tu ograniczenie do 1000 znaków) lub w dłuższej formie: mailowo na adres:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  albo przynieśli je spisane do zakrystii czy kancelarii parafialnej.

 Romuald 36

Obszerna fotorelacja z pogrzebu znajduje się na naszej stronie www (zakładka GALERIA) - by do niej przejść, "Kliknij" TUTAJ.

Poprawiony (niedziela, 02 września 2018 08:57)