Strona główna > Pasjoniści > Święci Pasjoniści > Św. Paweł od Krzyża (1694 - 1775)

Św. Paweł od Krzyża (1694 - 1775)

Spis treści
Św. Paweł od Krzyża (1694 - 1775)
Św. Paweł od Krzyża
Wszystkie strony

Paweł Franciszek Daneo urodził się 3 stycznia 1694 r. w miasteczku Ovada we Włoszech. Został ochrzczony, gdy miał 3 dni. Jego rodzicami byli: Łukasz i Anna Maria. Ojciec prowadził sklepik z płótnem i suknami w ciasnej bocznej uliczce miasteczka Ovada. Rodzice byli bardzo religijni. Mały Pawełek miał zwyczaj budować sobie ołtarzyki, przed którymi klękał do modlitwy. Często nawet zrywał się ze snu na dwie lub trzy godziny przed świtem, aby się modlić. Pierwszych modlitw nauczył się siedząc na kolanach swojej mamy. Najbardziej lubił chwile, gdy przed zaśnięciem, mama opowiadała mu różne zdarzenia z życia świętych. Niektóre z tych opowiadań słyszał tak często, że w końcu umiał Je na pamięć. Toteż z biegiem czasu począł zbierać wokół siebie braci i siostry, którym je opowiadał.

Zdarzało się, że gdy grzebień niekiedy zbyt mocno targał czuprynę chłopca i dziecinne łzy napływały mu do oczu, matka w odpowiedzi na jego skargę wciskała mu do rąk mały krzyż i mówiła: "Popatrz no, zobacz, ile Pan Jezus wycierpiał" I chłopiec przestawał płakać.

Pokoiki nad sklepem w Ovada okazały się za ciasne, bowiem powiększała się rodzina. Dlatego też siedmioletni Pawełek przeprowadza się z rodzicami i rodzeństwem do innego miasteczka - Cremolino. Tu zaczyna uczęszczać do szkoły. Ledwie zakończył swe codzienne zajęcia, wyruszał do kościoła. Jego koledzy często mówili: "Chcesz znaleźć Pawła? ... Zajrzyj do kościoła".

Pewnego razu w czasie wycieczki do Ovada, gdzie znajdował się sklepik ojca, Paweł wraz ze swym młodszym bratem Jankiem wpadli do rzeki. Nie było w pobliżu nikogo. Nagle ukazała się jakaś przepiękna Pani, która podawszy każdemu z nich rękę pomogła im wydostać się na brzeg. Był to w życiu Pawła pierwszy dowód opieki nieba, której później w życiu tyle razy doświadczał.

Po wielu przeprowadzkach rodzice osiedlili się w Castellazzo. Stryj Pawła zostawił mu spory spadek pod warunkiem, że się ożeni. Paweł jednak miał już inne zamiary. Zwrócił oczy w stronę krzyża i powiedział: "Panie mój Ukrzyżowany, oświadczam, że z tego spadku przyjmę tylko ten oto brewiarz, gdyż Ty jeden, Boże mój, starczysz mi za wszystko".

Kiedy w roku 1715 papież Klemens zwrócił się do chrześcijańskiej młodzieży z apelem, aby bronić chrześcijaństwo przed islamem, Paweł postanowił zaciągnąć się do armii weneckiej. Jednak to życie żołnierskie nie było dla niego. Zrozumiał podczas modlitwy, że on - Paweł, ma inne powołanie. Uzyskał zwolnienie z wojska.

Pragnieniem Pawła jest żyć pięknie na wzór Jezusa. Być Jego uczniem. Uczniem Ukrzyżowanego. Podejmuje więc często umartwienia, wyrzeczenia, aby ćwiczyć się. Potrafi nie jeść tego, co mu bardzo smakuje czy też spać, podkładając pod głowę cegły, aby było niewygodnie. To mu pomaga w panowaniu nad sobą.

Dowodem na to jest modlitwa Pawła: "Wszak wiesz dobrze, o Panie, że dzięki Tobie, twój Paweł nie przypomina sobie, aby kiedykolwiek splamił duszę bodaj jedną dobrowolną winą".

Paweł czyta dużo książek o życiu duchowym. Prosi kapłanów, u których się spowiada, aby pomagali mu kierować swoim życiem religijnym. Bardzo dużo się modli każdego dnia. Paweł stawia sobie pytania: "Co ma dalej robić? Jaką iść drogą, by walczyć o zbawienie tylu zbłąkanych ludzi?". Jednocześnie modląc się cierpliwie czeka, aż Bóg da mu jakiś wyraźny znak.

W roku 1720, gdy Paweł miał 26 lat, wracał kiedyś w skupieniu po przyjęciu komunii św. z kościoła do domu. Nagle ujrzał samego siebie, przybranego w czarną szatę z białym krzyżem na piersi, a pod krzyżem było wypisane białymi literami święte Imię Jezus. Jednocześnie usłyszał głos mówiący: "To wskazuje, jak czyste i bez zmazy powinno być serce, które ma nosić wyryte na sobie święte imię Jezus". Gdy widzenie znikło, jego oczy napełniły się łzami.

Pewnego dnia, w widzeniu, ukazała mu się Matka Najświętsza przyodziana w tę samą czarną szatę jaką ujrzał poprzednio. Nosiła na piersi znak Męki Pańskiej białe serce, nad którym wznosił się krzyż na czarnym tle. W środku serca wypisane były białymi literami słowa JESU XPI PASSIO - to znaczy: Męka Jezusa Chrystusa. Najświętsza Maryja Panna wyjaśniła Pawłowi, że jest ubrana na czarno, na znak żałoby po śmierci Syna i poleciła mu założyć zakon, w którym zakonnicy będą tak samo ubrani i będą pamiętać o męce i śmierci Pana Jezusa. Teraz już wiedział, że wolą Bożą jest założenie nowego zakonu, który później będzie się nazywał zakonem pasjonistów i że on, Paweł, ma tego dokonać.

Światu trzeba przypominać o wielkiej miłości Boga, który przez Jezusa dokonał zbawienia na krzyżu.

Paweł zakłada czarny strój zakonny - habit oraz pisze Regułę nowego Zgromadzenia. Następnie gromadzi zakonników i staje się wielkim misjonarzem głoszącym prawdę o Jezusie, który z miłości do ludzi i dla ich zbawienia oddaje życie na krzyżu.

W roku 1775, po pięknym życiu, pełnym miłości Boga i ludzi, Paweł umiera w Rzymie. W 1867 roku Paweł od Krzyża zostaje ogłoszony świętym.

 

sw-pawel-od-krzyza

 

W miasteczku Ovada,
we włoskiej krainie,
urodził się chłopczyk,
w dość licznej rodzinie.

 

Mama oraz tata
bardzo się cieszyli,

po trzech dniach w kościele
Pawełka ochrzcili.

 

Siedząc na kolanach
swej kochanej mamy,

uczy się pacierza,

który wszyscy znamy.

 

Całym swoim sercem
opowiadań słucha

i bardzo się cieszy,

że Jezus go kocha.

Gdy Pawełek płacze,
mama krzyż bierze w ręce
i mówi do synka:

- Jezus cierpiał więcej!

Chłopiec patrzy z uwagą,
w sercu myśli snuje,
Jezusowi na krzyżu,
serdecznie współczuje.

Płyną lata dzieciństwa,
czas nauki, zabawy,
bardzo częstej modlitwy
i wypraw wspaniałych.

Coraz bardziej poznaje
w Chrystusa wpatrzony,
że przez miłość Boga
człowiek jest zbawiony.

A gdy ze swym bratem
wpadną wprost do rzeki,
to od Pięknej Pani
doznają opieki.

Stając się młodzieńcem
wie już doskonale:

- muszę iść za Jezusem
i żyć ku Bożej chwale.

Chce nieść ludziom błądzącym,
słowa wsparcia, zachęty

i uczyć, że mądrości

znakiem jest krzyż święty.

 

W duszy Paweł podziwia,
Maryję w żałobnej tunice

strój czarny więc przywdziewa,
z sercem na habicie.

 

Z błogosławieństwem rodziców,
w nową. drogę wyrusza,

by głosząc miłość Boga,
poświęcić się dla Chrystusa.

 

Po wielu dniach modlitwy,
pełen Bożego natchnienia,
pisze dla pasjonistów,
Regułę zgromadzenia.

Gromadzi wokół siebie,
odważnych zakonników,
by nieść nadzieję smutnym,

by razem ratować grzeszników.

Powstają potrzebne klasztory,
w nich cicho umacnia się dusza,
bo Paweł chce ze współbraćmi,
głosić Mękę Jezusa.

 

Jest przecież Pawłem od Krzyża,
takie chciał imię mieć nowe

i z krzyżem jak ze sztandarem,
życia przemierzać drogę.

 

Z miłości do Boga powstaje,
prawdziwa dobroć człowieka,
a tylu bliźnich jest wokół,

w nich Chrystus na miłość czeka.

 

Paweł pomaga ludziom,

tam gdzie jest wojna, zwątpienie,
pragnie ratować ich dusze,

nieść łaskę i przebaczenie.

Pójdzie też do bandytów,
pokaże im krzyż Chrystusa,
odważnie wskaże ich grzechy
i wielu ogarnie skrucha.

Jest wielkim misjonarzem,
już w całym kraju go znają,
głosi kazania, spowiada,
słuchacze się nawracają.

 

Przychodzą prosząc o radę,
a Paweł skupiony poucza:
- Trzeba zawsze pamiętać,

o wielkich cierpieniach Jezusa.

 

Jego obecność, modlitwa,
moc Bożą wypraszają,
więc matki swoje dzieci,
do Pawła przyprowadzają.

 

Znana jest świętość Pawła,
jego mądrość i męstwo,
więc nawet Ojciec Święty,
prosi o błogosławieństwo.

 

Zakonodawca święty,

w przyjaźni ze Zbawicielem,
dla Niego działał i tworzył

i w duszy cierpiał wiele.

 

Gdy przyszła godzina śmierci,
przyjął go Bóg, Pan, do siebie,
by razem z aniołami

przeżywać mógł szczęście w niebie.

  

Tak Jezusowi pomagał

Paweł - apostoł Krzyża,

Pamiętaj na cale życie,

Że Krzyż do nieba zbliża.

 

Wykorzystano teksty i ilustracje z książki wydanej w 2008 r. staraniem Klasztoru OO. Pasjonistów w Rawie Mazowieckiej.

Dziękujemy autorowi tekstu - o. Jerzemu Chrzanowskiemu CP oraz autorowi oprac. graficznego - Tomaszowi Nowickiemu za zgodę na publikację.Poprawiony (wtorek, 11 grudnia 2012 13:21)

 

Komentarze  

 
+3 #1 Guest 2010-11-05 19:39
Dziękuję za przybliżenie życia Świętego za pomocą poezji. Rymy poruszają serce bardziej niż te same myśli opisane prozą - przynajmniej dzieciom i ich babciom. Ja też piszę wiersze i gdy tylko aktywowana będzie moja strona internetowa, podam jej adres dla odwiedzających Ojców Pasjonistów - może też ją polubią, bo zamieszczę na niej modlitwy, życzenia i wiersze dla dorosłych i dzieci. Szczęść Boże.
Jolanta
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Święci Pasjoniści

Wpisany 11 grudnia 2012, 13:21
6427
w-pawe-od-krzya-1694-1775Paweł Franciszek Daneo urodził się 3 stycznia 1694 r. w miasteczku Ovada we Włoszech. Został ochrzczony, gdy miał 3 dni. Jego rodzicami byli: Łukasz i Anna Maria. Ojciec prowadził sklepik z płótnem i...
Wpisany 08 października 2012, 13:54
6392
sw-gabriel-od-mb-bolesnej Franciszek Possenti (Asyż, 1 marca 1838 - Isola del Gran Sasso, k. Teramo, 27 lutego 1862), ukończywszy z wyróżnieniem liceum w Spoleto, pod wpływem specjalnego zaproszenia ze strony Matki Najświętszej...
Wpisany 15 marca 2013, 21:57
3215
maria-goretti Urodziła się w Corinaldo koło Ankony (Włochy) 16 października 1890 roku w rodzinie rolników, która w poszukiwaniu pracy przeniosła się do Ferriere di Conca, w pobliżu Nettuno (Włochy). Maria była...
Wpisany 19 czerwca 2013, 11:38
3207
sw-gemma-galgani Przyszła na świat w roku 1878 w toskańskim mieście Lucca (Włochy). Od dziecka lubiła rozważać Mękę Jezusa Chrystusa. Prowadziła życie nieskazitelnie czyste i gorąco pragnęła osiągnąć niebo. Wcześnie...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2911
bernard-kryszkiewicz Urodził się w rodzinie właściciela warsztatu mechanicznego, Tadeusza Kryszkiewicza i jego żony, Apolonii z Gołębiowskich. W latach 1925-28 był uczniem gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie....
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2417
bl-wincenty-eugeniusz-bosilkow Urodził się 16 listopada 1900 r. w Belene (Bułgaria), w chłopskiej rodzinie głęboko przywiązanej do wiary katolickiej. Od 1911 r. przebywał w internacie pasjonistów w Oreszu, skąd został skierowany do...
Wpisany 15 sierpnia 2012, 12:46
2380
bl-dominik-barberi Dominik Barberi od Matki Bożej urodził się w 1792 roku niedaleko Viterbo (Włochy). W wieku 22 lat pod wpływem powtarzających się doznań zrozumiał, że Bóg go wzywa do głoszenia Ewangelii. Pozostawiwszy...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2266
sw-karol-houben Św. Karol od św. Andrzeja (wcześniej John Andrew Houben) urodził się w Munstergeleen (Holandia) 11 grudnia 1821 roku. Podjąwszy decyzję, by poświęcić swe życie Bogu, wstąpił do nowicjatu ojców...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2188
bl-pio-campidelli Pius od św. Alojzego (Campidelli) przyszedł na świat w rodzinie rolników 29 kwietnia 1868 roku w Trebbio, w diecezji Rimini (Włochy). Poznawszy pasjonistów podczas głoszenia przez nich misji ludowych, w...
Wpisany 07 sierpnia 2012, 17:19
2162
b-meczennicy-nicefor-i-towarzysze Błogosławieni Nicefor od Jezusa i Maryi (Diez Tejerina) i 25 Towarzyszy - Męczennicy z Daimiel (Hiszpania) potwierdzili heroicznie swą konsekrację Bogu, oddając Mu swe życie.Wyrzuceni brutalnie z...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2142
innocenty-od-niepokalanej Święty Innocenty od Niepokalanej (Emanuel Canoura Arnau) urodził się 10 marca 1887 roku w Santa Lucia del Valle de Oro w diecezji Mondonedo (Hiszpania). Będąc pasjonistą od 27 lipca 1905 roku, a...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2140
bl-izydor-de-loor Izydor De Loor, w Zgromadzeniu Pasjonistów zwany "od świętego Józefa", urodził się 18 kwietnia 1881 roku w wiosce Vrasene, we wschodniej Flandrii. Będąc synem rolników, z przyjemnością zajmował się...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2060
bl-wawrzyniec-salvi Błogosławiony Wawrzyniec Maria od św. Franciszka Ksawerego (Salvi) urodził się w Rzymie 30 października 1782 roku, a zmarł w Capranice k. Viterbo 12 czerwca 1856 roku. Regułę pasjonistowską przyjął 20...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2057
wincenty-maria-strambi Urodził się w Civitavecchia (Włochy) w roku 1745. Wkrótce po święceniach kapłańskich wstąpił do świeżo założonego Zgromadzenia Pasjonistów. Przemierzając prawie całe Włochy, starał się rozbudzać życie...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2005
bl-grimoald-santamaria Grimoald od Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny (w świecie Ferdynand Santamaria) urodził się 4 maja 1883 roku w Pontecorvo k. Frosinone (Włochy) jako pierwszy z pięciu braci. Jeszcze będąc chłopcem,...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
1952
bl-bernard-maria-silvestrelli Błogosławiony Bernard Maria od Jezusa (w świecie Cesare Silvestrelli) urodził się w Rzymie 7 listopada 1831 roku w szlacheckiej rodzinie Silvestrelli-Gozzani. Tego samego dnia otrzymał chrzest święty, a...