Strona główna > Aktualności > Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia Parafialne

Ogł. Parafialne-07.10.- XXVII Niedz. Zwykła

1. Zachęcamy do nabywania w zakrystii prasy katolickiej: "Niedziela", "Gość Niedzielny", "Idziemy", "Miłujcie się". Są też do nabycia różańce św. dla dzieci I komunijnych.

2. Od 1 października jest do dyspozycji książka intencji mszalnych na rok 2019.

3. Zbliża się listopad, miesiąc pamięci o Bliskich Zmarłych. Zachęcamy do wyrażania naszej pamięci o nich poprzez modlitewne akty Wypominek i Mszy św. listopadowych. Można zamawiać je w zakrystii lub kancelarii.

4. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe: w niedziele o g. 17,30, w dni powszednie po Mszy św. o g. 18,00, a dla dzieci w pon., śr. i pt. o g. 16,30.

5. Dziś:
- O g. 11,30 Msza św. rozpoczynająca przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Św. Podczas Mszy poświęcenie Różańca, a po niej spotkanie organizacyjne dla dzieci i rodziców.

- O g. 13,00 Msza św. rozpoczynająca przygotowanie do Bierzmowania. Po Mszy spotkanie organizacyjne dla młodzieży i ich rodziców.

- Wymiana tajemnic dla kółek różańcowych o g. 16.45 w Salce Odczytów, a o g. 17,30 różaniec św.

6. W każdy trzeci czwartek miesiąca zapraszamy o g. 18,00 na Mszę świętą i adorację z modlitwą o uzdrowienie, animowaną przez Grupę Odnowy w Duchu Świętym "Łaska Pana".

7. W przyszłą niedzielę przypada kolejny Dzień Papieski. Po Mszach św. będą zbierane ofiary na Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

8. Uniwersytet Trzeciego Wieku Fundacji Zespołu Szkół Katolickich przyjmuje kandydatów na nowy rok akademicki. Szczegóły w gablocie.

9. Komunikaty Kurialne: 

1) Duszpasterstwo Akademickie "Piątka" zaprasza na pierwszy na ulicach Łodzi "Męski Różaniec" w sobotę 13 października 2018 r. Modlitwa rozpocznie się Mszą św. o godz. 10.00 sprawowaną w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego (ul. Piotrkowska 2). Po Eucharystii mężczyźni przejdą ulicą Piotrkowską do kościoła Ojców Jezuitów odmawiając wspólnie modlitwę różańcową.

2) W tym roku przypada 49. rocznica śmierci kandydata na ołtarze Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD - założyciela Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Z tej racji w niedzielę 14 października o godz. 13.00 w kościele Ojców Karmelitów Bosych w Łodzi (ul. Liściasta 9) zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za powołanie i świętość życia Sługi Bożego oraz o łaskę jego beatyfikacji. Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. dr Sławomir Sosnowski rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

3) Archidiecezjalne Duszpasterstwo Akademickie zaprasza nauczycieli akademickich oraz studentów wszystkich łódzkich uczelni na uroczystą Inaugurację Roku Akademickiego, która odbędzie się w niedzielę 14 października w Bazylice Archikatedralnej o godz. 19.00. Rekolekcje na dobry początek pod hasłem: "Kostka znaczy więcej" odbędą się w dniach 15-18 października. Spotkania rekolekcyjne rozpoczynają się codziennie o godz. 19.30. Poniedziałek: DA "Kamienica", wtorek: DA "Węzeł", środa: Jezuickie DA, czwartek: DA "Piątka".

4) Archidiecezjalny Kapelan Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej zaprasza strażaków na pielgrzymkę do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lutomiersku (ul. Kopernika 3), która odbędzie się 20 października 2018 r. Mszy św. o godz. 11.00 z racji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i 60. rocznicy powstania Ołtarza Strażackiego w Lutomiersku przewodniczył będzie Ks. Bp Ireneusz Pękalski.

5) Fundacja Służby Rodzinie "Nadzieja" zaprasza rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3-10 lat), mieszkańców Łodzi na bezpłatne wykłady dotyczące różnych aspektów wychowania i rozwoju dziecka. W ramach projektu odbędzie się cykl 10 wykładów prowadzonych przez pedagogów i psychologów skierowanych do rodziców, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę, pragną pogłębiać relację rodzic-dziecko lub przeżywają trudności wychowawcze. Wykłady odbywać się będą od 2 października do 4 grudnia w każdy wtorek w godz. 17.00-19.00 w auli Centrum Służby Rodzinie w Łodzi (ul. Broniewskiego 1a).

6) Wydział Duszpasterstwa Rodzin zaprasza rodziny, które doświadczyły utraty dziecka z jakiejkolwiek przyczyny, na Mszę św. sprawowaną w ich intencji 15 października o godz. 18.00 w Archikatedrze Łódzkiej. Przy wejściu do Katedry zostanie wyłożona Biała Księga, do której będzie można wpisać imię i wiek dziecka.
W dekanacie zgierskim Msza św. w Dzień Dziecka Utraconego będzie sprawowana w kościele pw. Matki Boskiej Dobrej Rady o godz. 17.30. Można wcześniej przesłać informację o imieniu i wieku dziecka na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  

7) Centrum Służby Rodzinie i Stowarzyszenie POMOST w Łodzi zapraszają na bezpłatne konsultacje psychologiczne w dniu 10 października w godz. od 12.00 do 19.00 w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Centrum Służby Rodzinie.

8) Fundacja Służby Rodzinie "Nadzieja" zaprasza dzieci i młodzież dotkniętych problemem przemocy rówieśniczej lub ich rodziców do skorzystania z bezpłatnego indywidualnego poradnictwa psychologicznego. Szczegółowe informacje na stronie internetowej i fanpage'u Fundacji.

9) Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza zaprasza ministrantów i lektorów, którzy pragną pogłębić wiedzę liturgiczną, na spotkania "MAXISTRANTÓW". Spotkania te odbywać się będą w trzecią sobotę miesiąca o godz. 19.30 w Wydziale Duszpasterstwa Młodzieży w Łodzi (ul. Ks. Ignacego Skorupki 13/1). Pierwsze spotkanie 20 października 2018 r.

10) Sakrament bierzmowania w Bazylice Archikatedralnej udzielany jest w II piątek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00. Kandydatów przygotowują parafie miejsca zamieszkania. Parafia katedralna nie prowadzi przygotowania dla osób spoza parafii. W celu przystąpienia do sakramentu bierzmowania należy udać się do kancelarii swojej parafii, aby uzgodnić z kapłanem sposób i formę przygotowania. Nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania w kancelarii katedralnej pragnienia przyjęcia sakramentu bierzmowania. Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem o godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł "Sakrament bierzmowania" (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika na odwrocie. Dokument ten podaje się kapłanowi bezpośrednio przed przystąpieniem do tego sakramentu. Podczas liturgii obowiązuje strój odświętny.
Terminy:
12 października 2018 r. - Bp Ireneusz Pękalski
9 listopada 2018 r. - Abp Grzegorz Ryś
14 grudnia 2018 r. - Bp Ireneusz Pękalski
Zaświadczenia o przyjętym sakramencie bierzmowania wydawane są w kancelarii Parafii Archikatedralnej od poniedziałku po bierzmowaniu. Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 15.00-17.00, w soboty w godz. 9.00-12.00. Informacja o przyjętym sakramencie bierzmowania wysyłana jest również do parafii chrztu.

Poprawiony (niedziela, 14 października 2018 14:53)

 

Ogł. Parafialne-30.09.- XXVI Niedz. Zwykła

1. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: "Niedziela", "Gość Niedzielny", "Idziemy". Są też do nabycia różańce św. dla dzieci I komunijnych.

2. Od 1 października jest do dyspozycji książka intencji mszalnych na rok 2019.

3. Na wypominki i Msze św. listopadowe przyjmujemy w zakrystii i kancelarii.

4. Od jutra zapraszamy przez cały miesiąc na Różaniec św. odmawiany po Mszy św. o g. 18,00, a dla dzieci w pon., śr. i pt. o g. 16,30. W niedzielę nabożeństwo różańcowe przed Mszą św. wieczorną, czyli o g. 17,30.

5. W tym tygodniu:

- W I czwartek miesiąca o g. 18.00 Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz za wspólnotę Jedność Wieczernika.

- W I piątek: odwiedziny chorych w domach; prosimy o zgłaszanie osób pragnących regularnych wizyt kapłana w pierwsze piątki miesiąca. Pierwszopiątkowe nabożeństwo wynagradzające po Mszy św. o g. 8,00 i 18,00. Mszy św. dla dzieci o g. 16,30 - ze względu na bardzo niską frekwencję - nie będzie. Dzieci i rodziców zapraszamy na g. 18,00.

- W I sobotę Msza św. o g. 8,00 i po niej nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi.

6. W przyszłą niedzielę 7 października:

- Uroczyste rozpoczęcie przygotowania do I komunii św. Mszą św. o g. 11,30 z poświeceniem różańca św. Po Mszy św. spotkanie organizacyjne dla dzieci z kl. III i ich rodziców.

- Uroczyste rozpoczęcie przygotowania kandydatów do bierzmowania Mszą św. o g. 13,00 z wręczeniem indeksów. Po Mszy św. spotkanie organizacyjne dla kandydatów i ich rodziców.

- Dla czcicieli różańca św. wymiana tajemnic od g. 16.45 w Salce Odczytów, a o g. 17,30 różaniec św.

- Spotkanie dla młodzieży pracującej i studiującej o g. 19.00 w salce na II piętrze.

7. W związku z planowaną z dniem 1 stycznia 2019 r. likwidacją Domu Kultury "Relax" przy ul. Rydzowej 5 wszystkie osoby, którym leży na sercu dalsze funkcjonowanie domu kultury, proszone są o składanie podpisów na listach wyłożonych przy wyjściu z kościoła.

8. Uniwersytet Trzeciego Wieku Fundacji Zespołu Szkół Katolickich przyjmuje kandydatów na nowy rok akademicki. Szczegóły w gablocie.

9. Komunikaty z Kurii:

- Centrum Służby Rodzinie zaprasza narzeczonych i pary myślące o małżeństwie na Wieczory dla Zakochanych - program przygotowujący do zawarcia sakramentu małżeństwa.

- Pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Łaskiej odbędzie się w sobotę 13 października. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10,30. Do udziału w pielgrzymce zaproszeni są członkowie wszystkich grup Żywego Różańca.

10. W ostatnim tygodniu przeszli do wieczności Świętej Pamięci:

Ryszard Gozdek, Henryk Mikołajczyk i Anna Siedlecka.

W ich intencji: "Wieczny odpoczynek...".

Poprawiony (sobota, 06 października 2018 22:11)

 
Więcej artykułów…